HTML

Handicap

Egy blog a családunkról, ahol a négy gyerekből a legnagyobb értelmileg akadályozott. Milyen különleges nevelési helyzeteket, történeteket, nehézségeket, de legfőképp örömöket és vicces szituációkat hoz ez a külvilág számára nem megszokott helyzet. Talán nem érdektelen olvasmány azoknak, akik szintén sérült vagy valamilyen fogyatékkal élő gyereket nevelnek, vagy csak szimplán érdeklődnek a téma iránt. Kristóf most 8 éves, második osztályos, szeret zenélni és okostelefonokkal meg számítógépekkel bíbelődni. A többi a blogban, mostani és régi történetek vegyesen.

Friss topikok

Címkék

2013.06.28. 08:09 bioman

Mit (ne) tegyél, ha fogyatékos emberrel találkozol?

Teljesen megértem azokat az embereket, akik nem tudnak mit kezdeni a helyzettel, ha egy sérült emberrel találkoznak. Azt hiszem, a legnehezebb az, hogy a fogyatékosok sokszor teljesen kiszámíthatatlanul cselekszenek, és ezt a mi normák közé szorított életünkből kiindulva nehéz lereagálni. Furán néznek, mindenképp kezet akarnak fogni, megfogják a ruhánkat, furcsákat és esetleg értelmetleneket kérdeznek, rázzák a fejüket, sikongatnak stb.

 

A legfontosabb annak a tudatosítása, hogy az ő világukban ez teljesen rendben van, illetve hogy az is teljesen rendben van, ha emiatt elsőre nekünk nehéz megérteni a viselkedésüket. Mintha egy idegen kultúrából jövő emberrel találkoznánk, aki sok szempontból furcsának tűnik. Mit tegyünk akkor és mit ne?

 

  1. Ne szánakozz! Ez a legeslegfontosabb szabály. Szánalomra maximum neked van szükséged, mert nem érted őt. Se neki, se a szüleinek, se a testvéreinek nincs szüksége a szánalmadra, mert valószínűleg boldogabban és kiegyensúlyozottabban él, mint te. Ha mégsem, akkor az nem a fogyatékossága miatt van, hanem ugyanazért, amiért téged is szánnának: mert nem szeretik és nem fogadják el, vagy mert épp aznap rossz kedvvel ébredt.

 

  1. Legyél nyitott! Próbálj ne menekülni, félrenézni, ellenségesen viselkedni. Egy mosoly, egy kedves szó ugyanúgy boldoggá tesz egy sérült embert is, mint egy kézzel-lábbal magyarázó japán turistát, akit ugyanúgy nem értesz meg elsőre. A mosolyod ne legyen lekezelő. Gondolj arra, hogy egy másik emberrel beszélsz, aki kb. ugyanolyan mint te, csak egy kicsit máshogy éli meg a világot.

 

  1. Ne bámulj! Tudom, ezt nehéz megállni, mindannyian szeretjük a szokásostól eltértő dolgokat jól megnézni. Ha már bámulsz, és a bámulatod tárgya rád mosolyog, vagy mond valamit, legalább reagálj kedvesen, lásd előző pont.

 

  1. Legyél különösen is segítőkész! Ha meglátod, hogy egy fogyatékos ember száll fel a metróra, diszkréten add át a helyed, mert nem biztos, hogy pl. jól tud egyensúlyozni egy mozgó járművön, még ha erős és fiatal is. Ha esetleg egy autistával hoz össze a sors, és hangosan követeli, hogy az ajtó melletti hely kell neki, akkor ne habozz, és engedd neki, hogy leüljön. Hidd el, a szülő vagy kísérő nagyon hálás az ilyen figyelmességért.

 

  1. Viselkedj normálisan! Lehet, hogy ezzel kellett volna kezdenem, mert ez abszolút alapvető! Ne gügyögj, de ne hagyd azt se, hogy olyasmit tegyen, amit másnak sem hagynál. Például az én fiam rá van kattanva a mikrofonokra, és ha meglát egy mikrofonba beszélő embert, akkor megpróbálja megszerezni a mikrofont, hogy belebeszéljen. A helyes magatartás ilyenkor határozottan és barátságosan megkérni, hogy ezt ne csinálja, mintha egy “normális” gyereket kellene leállítani. Nem kell kétségbeesetten nézni, hogy most mi lesz, vagy mindent megengedni, mert hogy szegény gyerek “beteg”.

 

6 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://handicap.blog.hu/api/trackback/id/tr315377621

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2013.06.29. 12:30:47

Szinte teljesen igazad van, kivéve abban, hogy szerintem nem szánalomra van szükségük a nem fogyatékosaknak.

Mészáros Laci 2013.06.29. 17:47:28

A "fogyatékos" szó elég kifejező, de hallottam egy sokkal szebb megnevezést. Segítséggel élő.

Nyilván ugyanarról van szó, de azzal, hogy más irányból nézzük ugyanazt az embert, nem a hiányosságára mutatunk rá. Lehetőséget ad nekem, egészségesebbnek arra, hogy segítsek neki (amiben tudok, és amennyi energiám erre van), és lehetőséget ad arra, hogy szembesüljek a kiszolgáltatottsággal, amitől az individualizálódó világban annyira rettegünk.

xtlight 2013.07.02. 10:22:21

Az én világom kerek anélkül is, hogy megkülönböztető figyelemben részesítenék egy esetlegesen elém kerülő fogyatékost. Akkor most mi van?

bioman 2013.07.02. 10:24:56

@Mészáros Laci:

A helyes szóhasználattal nekem is állandó gondjaim vannak, mert egyrészt jó lenne minél pozitívabb jelzőt találni a sérült emberekere, másrészt a komplikált és túl modoros kifejezéseket meg nem szeretem. Gondoltam is, hogy lesz erről a nevezéktani problémáról is egy poszt. A segítséggel élő tetszik!

Angyal Balázs Alpár 2013.07.19. 07:36:31

Nekem egyetlen problémám van. Nem minden fogyatékos SZELLEMI fogyatékos. Nagyon fontos lenne ezt megemlíteni, én például mozgásfogyatékosságban szenvedek születésem óta, de szellemileg teljesen rendben vagyok (már amennyire a magyar valóságot teljes szellemi épséggel fel lehet fogni). Kérlek valahogy javítsd a cikket. Alapvetően a pontok tetszenek, mert igaz ez bármilyen fogyatékos emberre, de ez a mondat: "Furán néznek, mindenképp kezet akarnak fogni, megfogják a ruhánkat, furcsákat és esetleg értelmetleneket kérdeznek, rázzák a fejüket, sikongatnak stb."
majdnem teljességgel csak szellemi fogyatékosokra igaz. (Én személy szerint egyiket se csinálom :D).
süti beállítások módosítása